Kampania Adwords a pozycjonowanie stron internetowych

W ostatnim czasie, kiedy w znacznym stopniu wzrasta znaczenie reklamy internetowej, wiele mówi się o zaletach i wadach poszczególnych jej instrumentów. Wśród internetowych narzędzi marketingowych wymienia się również pozycjonowanie stron internetowych oraz kampanie Adwords, znaną przeważnie jako linki sponsorowane. Nie każdy jednak dostrzega różnicę pomiędzy jednym a drugim, dlatego dzisiaj krótka charakterystyka obydwu tych instrumentów,


Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie  to dążenie do tego, aby konkretne domeny znalazły się na jak najwyższych pozycjach w wynikach organicznych podczas wpisywania określonych słów kluczowych. W momencie kiedy klient kliknie na daną stronę internetową, reklamodawca nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Usługa dotyczy nie tylko stron internetowych. Większość firm ma w swojej ofercie pozycjonowanie sklepów internetowych,  filmów na platformach typu Youtube, obrazków czy też pozycjonowanie w mapach Google.

Jakie są koszty pozycjonowania?

Koszty, które trzeba ponieść za usługę  są tak naprawdę różne – wszystko zależy od wyboru fraz kluczowych (ich ilości oraz stopnia trudności) oraz od konkretnych cenników agencji. Jedne proponują rozliczenia za konkretne pozycje, inne wyliczają średnią miesięczną pozycję, jeszcze inne wprowadzają stałą opłatę abonamentową. Pozycjonowanie stron www jest strategią długofalową – umowy zazwyczaj zawierane są na okres dwunastu miesięcy.

Ile czasu potrzeba, aby znaleźć się w TOP 10?

Czas znalezienie się w top 10 jest uzależniony od doboru słów kluczowych. Najczęściej szacuje się go w przedziale 4-6 miesięcy. Główną zaletą usługi  jest zwiększenie ruchu na stronie i umożliwienie klientom znalezienia naszej firmy. Interesujący jest fakt, że wciąż traktują oni pozycjonowanie jako wyniki naturalne, które nie mają żadnego związku z działaniami reklamowymi.

Co to są linki sponsorowane?

Linki sponsorowane w przeciwieństwie do pozycjonowania stron internetowych to płatna reklama w wyszukiwarce. Składa się ona z nagłówka, krótkiego reklamowego tekstu oraz docelowego adresu. Reklamodawca płaci za każde kliknięcie w nią przez użytkownika sieci. Reklamy linków sponsorowanych mogą być wyświetlane nie tylko w wyszukiwarce Google, ale także w sieci partnerskiej, gdzie może ona przybrać postać reklamy graficznej w kilku formatach. Konkretne stawki są zależne od tego, jakie słowa kluczowe są dobierane podczas kampanii reklamowej. Reklamodawca może ustalić sobie odgórny budżet, który przeznaczy na te działania. Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć na stronie q-seo.pl/adwords.php.

W co lepiej inwestować?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, w co lepiej inwestować – w pozycjonowanie stron internetowych czy linki sponsorowane? Najkorzystniej jest podpisać umowę na pozycjonowanie, a w okresie kiedy konkretne frazy nie będą jeszcze na pierwszej stronie, wspierać się kampanią Adwords.

About the author /


Related Articles