Oto naprawdę cenne światowe marki

Kiedy do biura doradztwa biznesowego volante.pl/wycena-znaku-towarowego_wartosc-marki zgłasza się klient z jednym z bardziej typowych zleceń – to jest prośbą o wycenę konkretnej, oferowanej przez niego marki, liczy on zwykle po cichu, że jego znak towarowy okaże się być niezwykle cenny. Wycena marki, jeśli przeprowadzona zostanie w odpowiedni sposób i z użyciem dopasowanej metodologii, powinna rozwiać wszelkie pojawiające się w tej kwestii wątpliwości.

Listą na której chciałby się znaleźć prawdopodobnie każdy przedsiębiorca, jest przygotowany rokrocznie przez czasopismo branżowe Forbes ranking „Najcenniejszych marek świata”. Warto prześledzić jego TOP 10, przygotowany na początku 2017 roku, by zobaczyć, które marki zostały w bieżącym roku uznane za najbardziej wartościowe.

Pierwsza trójka – marki związane z nowoczesnymi technologiami oraz handlem

Na pierwszym miejscu listy najcenniejszych światowych marek znalazła się marka, którą kojarzy właściwie każdy użytkownik internetu. To Google, czyli marka związana z wyszukiwarką internetową. Wyceniono ją na prawie 110 miliardów dolarów.

Miejsce drugie również zajęła marka powiązana ze światem nowoczesnych technologii, czyli Apple – flagowe dzieło informatycznego wizjonera Steve’a Jobsa. Jej wynik to ponad 107 miliardów dolarów.

Na miejscu trzecim znajduje się Amazon – marka określająca największy na świecie sklep internetowy. Według wyceny jest ona warta ponad 106 miliardów złotych.

Kolejne miejsca to marki z branż telekomunikacyjnych, informatycznych i elektronicznych

Kolejne miejsce – czwarte, należy do marki AT&C. Być może nie jest ona zbytnio kojarzona w Polsce, ale w Stanach Zjednoczonych należy do jednego z największych dostawców usług telekomunikacyjnych. Jej wartość szacuje się 87 miliardów dolarów.

W środku stawki umieszczono Microsoft – markę związaną przede wszystkim z produkcją komputerowych systemów informatycznych. Wartość tej marki to około 76 miliardów dolarów.

Miejsce szóste jest wyjątkowe, należy bowiem nie do amerykańskiej, ale południowokoreańskiej marki. Mowa o Samsungu – producencie sprzętu elektronicznego. Wycena tej marki wskazała zawrotną sumę 66 miliardów dolarów.

Druga połowa rankingu, czyli telekomunikacja, handel, portal społecznościowy oraz bank

Siódme miejsce analizowanego raportu przypadło w udziale kolejnej marce telekomunikacyjnej, czyli Verizon. To marka warta prawie 66 miliardów dolarów.

Na miejscu ósmym znalazła się kolejna marka kojarzona z handlem, a konkretnie siecią amerykańskich sklepów wielobranżowych Walmart. Wyceniono ją na ponad 62 miliardy dolarów.

Miejsce dziewiąte wraca do kolejnej z grupy marek związanych z nowoczesnymi technologiami. Mowa o Facebooku, czyli najpopularniejszym portalu społecznościowym. Wartość tej marki oscyluje wokół niecałych 62 miliardów dolarów.

Pierwszą dziesiątkę zamyka marka nie amerykańska, ale chińska, powiązana z usługami bankowymi. Największy azjatycki bank ICBC jest marką wycenianą na niemalże 48 miliardów dolarów.

Podsumowanie.

Wycena światowych marek w 2017 roku nasuwa więc następujące wnioski: pierwsza dziesiątka należy przede wszystkim do firm amerykańskich, powiązanych z szeroko rozumianymi nowoczesnymi technologiami, a przede wszystkim rozwojem internetu.

About the author /


Related Articles